با توجه به پیشرفت تکنولوژی و هوشمند شدن اغلب لوازم زندگی درنتیجه موبایل یا تلفن همراه نقش پررنگی در زندگی افراد ایفا می کند، شرکت اپل یکی از برترین شرکت های تولید کننده انواع تلفن همراه آیفون در سری های مختلفی می باشد که با توجه به کیفیت بالا در تمام اجزای آن طرفداران بسیاری دارد.

شما خواننده عزیز که در حال مطالعه این مقاله هستید ممکن است دارنده یکی از سری های جدید آیفون باشید و از آن لذت ببرید، امــا یکی از مهم‌ترین نکاتی که در رابطه با باتری تلفن‌ها وجود دارد عمرمحدود آن ها می باشد؛ هرچقدر شما در محافظت و نگهداری باتری خود جدی باشید اما با ضعیف شدن باتری ناچار به تعویض آن هستید؛ امــا مسئله مهم دانستن همه چیز در مورد سلامت باتری آیفون است که در ادامه به بررسی سلامت و عملکرد باتری آیفون می پردازیم، پس نکات مهم این مقاله را از دست ندهید.

سلامت باتری آیفون

امروزه افراد تمام کارهای روزانه خود را با موبایل انجام می دهند ازاین‌رو زمانی که باتری تلفن آن ها ناگهانی کم می شود به شدت مضطرب شده و دنبال راه حل آن می باشند زیرا با خالی شدن زودهنگام باتری درنهایت عملکرد گوشی نیز کاهش می یابد، برخی از نرم‌افزارها باتری زیادی مصرف می کنند که در این شرایط استفاده از آن ها دچار اختلال می شود.

سلامت باتری ایفون
سلامت باتری ایفون

به صورت کلی درصد باتری و درصد سلامت باتری دو مسئله مجزا می باشند که تعریف آن ها به ترتیب عبارت‌اند از، میزان شارژ باقی مانده در باتری آیفون که به صورت مستقیم از منوی بالای تلفن همراه قابل مشاهده است و سلامت باتری مقدار شارژی است که باتری با حالت صد در صد و کامل در مقایسه باتری گوشی نو قابلیت ذخیره و نگهداری دارد، به عبارتی درصد سلامت باتری معیاری برای سنجش سلامت باتری به حساب می آید و گاهی از جنبه های مختلف با میزان کارکرد خودرو مقایسه می شود.

اگر باتری آیفون برایتان اهمیت دارد و به دنبال راه های برای سنجش و بالا بردن عمر آن هستید در ادامه این نکات به صورت کامل بررسی شده است و در صورتی که موبایل شما دچار اختلالاتی است و نمی توانید منشأ آن را تشخیص دهید می توانید از خدمات تعمیر موبایل آیفون موبایل فیکس استفاده نمایید.

سیکل باتری آیفون چیست؟

شاید تا کنون سیکل باتری را شنیده اید و نام آن برایتان آشنا است اما مفهوم آن را به خوبی نمی دانید، پس توجه کنید روش اندازه گیری طول عمر باتری در موبایل آیفون بصورت سیکل یا دوره بیان می شود و به این معنی که هربار تلفن شما تا 100 شارژ می شود یک دوره را تکمیل کرده اید.

شاید برایتان سؤال شده است که گاهی اوقات از 30 درصد گوشی را برای شارژ به برق وصل کرده این در این شرایط نیز یک سیکل است؟ بله اما در این حالت 70درصد از سیکل کامل می شود و با شارژ مجدد 30 درصد آن نیز تکمیل شود سیکل کامل شده و یک دوره به حساب می آید.

یکی از معضلات در گوشی آیفون را می توان به سیکل باتری آن اشاره کرد که اگر به درستی از موبایل محافظت نشود درنتیجه این سیکل کوچک‌تر خواهد شد و به مرور کارایی باتری افت خواهد کرد و بدترین حالت زمانی است که سیکل شارژ بیشتر شده اما سیکل تخلیه کمتر خواهد شد؛ همچنین در مقاله اگر گوشی زیاد در شارژ بماند چه می شود؟ نیز می توانید با مواردی که سبب کاهش سلامت باتری می شود آشنا شوید.

باتری آیفون تا چند درصد سالم است؟

یک نکته مهم و قابل توجه این است که درصد سلامت باتری آیفون شما مستقیماً وابسته به خود شما است و به میزان استفاده از باتری، مدت‌زمان اتصال گوشی به شارژر و… تأثیر بسیار زیادی بر درصد سلامت باتری دارد.

تعویض باتری آیفون
تعویض باتری آیفون

همچنین می توانید با استفاده از نرم‌افزارهای کاربردی در این زمینه با عنوان تست سلامت آیفون به صورت کامل از سلامت باتری خود اطمینان حاصل کنید.

تنظیمات موبایل آیفون نیز در بخشی از آن درصد سلامت باتری قابل مشاهده است که می توانید به سادگی آن را مشاهده کنید، اگر درصد سلامت باتری شما 100درصد باشد به معنای سالم بودن باتری است و اگر این عدد کمتر از 80 باشد نشان از پایین آمدن کیفیت باتری می باشد.

استاندارد سلامت باتری ایفون چقدر است؟

اگر به صورت عددی بگوییم مادامی که سلامتی باتری آیفون حدود 98 درصد باشد می توان به راحتی گفت باتری موبایل شما کاملاً سالم است امــا این عدد هرچقدر کمتر شود به پایین آمدن سلامت باتری اشاره دارد و در شرایطی که کمتر از 80درصد باشد شرایط خطرناک و گاهی نیاز به تعویض مجدد دارد.

بررسی سلامت باتری آیفون

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد سلامت باتری آیفون اهمیت بسیار بالایی دارد و از راه های گوناگونی قابل‌اندازه‌گیری است، در سری آیفون ۶ به بعد یکی از ساده ترین راه ها استفاده از بخش تنظیمات است که از بخش Battery و Battery Health سلامتی باتری خود را بسنجید؛ همچنین برخی از نرم‌افزارهایی که برای سنجش سلامت باتری آیفون کاربردی است را می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • Console App
  • Coconut Battery
  • Battery Care

چگونه از خالی شدن سریع‌ باتری آیفون جلوگیری کنیم؟

زمانی که اولین هشدار اتصال شارژر را مشاهده می کنید ناخودآگاه دچار اضطراب می شوید و به دنبال پیدا کردن محلی برای نصب گوشی خود به شارژر هستید امـا نگران نباشید با دو ترفند می توانید تا حدی از ایجاد مشکل جلوگیری کنید.

باتری آیفون
باتری آیفون

آپدیت نسخه ios

گوشی خود را به آخرین نسخه ios آپدیت کنید، زیرا شرکت اپل در هربار آپدیت سعی در رفع برخی مشکلات تلفن دارد که با شناسایی مشکلات نسخه قبلی و نیازهای کاربران مشکلات را رفع می کند و اگر احساس می کنید باتری تلفن شما با سرعت بالایی شارژ خالی می کند حتماً موبایل خود را آپدیت کنید احتمال زیادی وجود دارد که مشکل رفع شود.

علاوه براین برخی کارها را می توان در همان زمان که تلفن شما شارژ کمتر از 20 درصد دارد چک کنید مانند، غیرفعال کردن Auto-Brightness زیرا بالاترین میزان مصرف باتری باتوجه به نور صفحه می باشد و زمانی که حالت اتوماتیک فعال است با توجه به نور محیط نور صفحه کم یا زیاد می شود اما با غیرفعال کردن آن نور در حالت مینیمم و ثابت است.

آیا بستن اپلیکیشن‌ها در عملکرد باتری تأثیر دارد؟

در رابطه با این سؤال دو پاسخ متفاوت به شرح زیر وجود دارد:

  • زمانی که اپلیکیشن ها موقتی بسته می شود مقدار استفاده از باتری در آن به حداقل ممکن می رسد و این میزان مصرف بسیار ناچیز و قابل اندازه گیری نمی باشد امــا در صورتی که تعداد اپلیکیشن های باز بسیار زیاد باشد درنهایت با بستن کامل آن ها مقدار قابل‌توجهی صرفه‌جویی خواهد شد.
  • زمانی که اپلیکیشن ها موقتاً بسته شده دسترسی آن ها به cpu قطع شده است و برای بالا آوردن مجدد آن ها cpu نیروی زیادی مصرف می کند که ممکن است بیشتر یا برابر بسته شدن موقت اپلیکیشن ها باشد پس در حالت کلی تفاوت شایانی ایجاد نمی شود.

چگونه عمر باتری آیفون را افزایش دهیم؟

سؤال بسیاری از افراد این است که آیا می توان از کاهش درصد سلامت باتری خود جلوگیری کرد؟ در پاسخ به این سؤال می توان گفت بله با برخی روش های ساده امکان پذیر است.

یکی از مهم‌ترین دلایل می تواند شارژ طولانی مدت باتری شما باشد، اگر عادت دارید تلفن خود را صبح تا شب به شارژر وصل می کنید متأسفانه دمای باتری خود را افزایش داده و تا حد زیادی کیفیت آن را کم می کنید.

تعمیر باتری ایفون
تعمیر باتری ایفون

همچنین می توانید برای پاسخ این سؤال و دیگر ابهامات در این زمینه با کارشناسان موبایل فیکس تماس گرفته و از مشاوره فنی بهره‌مند شوید.

روش های جلوگیری از کاهش سلامت باتری iphone

  • تنظیم نور صفحه
  • تنظیم صدای زنگ گوشی
  • لغو نصب و حذف کامل نرم‌افزارهای بدون کاربرد بر روی موبایل
  • پاک کردن ویجت ها از روی هوم اسکرین گوشی
  • به کاربردن تصویر تیره و ثابت برای صفحه زمینه و صفحه قفل

کلام آخر

باتری گوشی شما اگر ضعیف و دچار کم کاری شود درنتیجه تمام اجزای گوشی شما با اختلال مواجه خواهد شد، پس لازم است تا همه چیز در مورد سلامت باتری آیفون را بدانید و از راهکارهای آن استفاده کنید.

درنهایت اگر باتری گوشی شما نیاز به تعویض دارد حتماً این کار را به افراد متخصص واگذار کنید، مجموعه موبایل فیکس یکی از بهترین ها در شهر تهران است که برای تعمیرات و تعویض انواع ال سی دی آیفون، باتری آیفون و… گزینه مناسبی می باشد.